info@terdef.org      
       

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan Bayramını kutluyor, sevgi ve kardeşlik duygularının coşkuya dönüştüğü bu mübarek günlerin tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyoruz. TERDEF Yönetim Kurulu Adına Başkan Rıdvan BUDAK

auction slider


MERCAN BELEDİYE BAŞKANI SN. BAYRAM BİLİCİ' NİN ZİYARETİ

10 -12 Kasım arasında Tercan' da gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerimizin çalışması aşamasında bizleri yalnız bırakmayan Mercan Belediye Başkanı Sn. Bayram BİLİCİ' ye TERDEF Yönetimi olarak makamında teşekkür ziyaretinde bu..

auction slider


YEŞİL TERCAN PROJESİ

TERDEF Yönetimi olarak 2018 Nisanında Tercan' da dikimini gerçekleştirmeyi düşündüğü 1000 ağaç için çalışmalar gerçekleştirdi.

auction slider


TERCAN KIZ ÖĞRENCİ YURDU PROJESİ

TERDEF projelerinin arasında yer alan Tercan' a yapılacak 150 - 200 yataklı kız öğrenci yurdu için 10 - 12 Kasım arasında Tercan' a yaptığımız ziyarette Tercan Belediye Başkanımız Sn. Mehmet YILMAZ ile yer belirleme çalışması yaptık.

auction slider


ERZİNCAN KIZILAY ŞUBE BAŞKANLIĞI ZİYARETİMİZDEN

TERDEF - KIZILAY işbirliği ile gerçekleştirilen Tercan' da 1000 ihtiyaç sahibi öğrencimizin giydirilmesinde çok değerli katkılarını sunan Kızılay Erzincan Şb. Başkanı Sn. Halim Ferit BAYAT' ın ve Kızılay şubemizin ziyaretinden. Aynı zamanda Bu pr..

auction slider


TERCAN' DA 1000 ÖĞRENCİMİZ GİYDİRİLDİ...

TERDEF - KIZILAY - TERCAN BELEDİYESİ işbirliği ile kış gelmeden ihtiyaç sahibi 1000 öğrencimizin giydirilmesine yönelik yaptığımız çalışma değerli katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir.

auction slider


YEŞİL TERCAN PROJEMİZ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ZİYARET.

Yeşil Tercan Projemiz kapsamında fidan temini için ilk görüşmemizi Hemşehrimiz Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul Şube Müdürü Sn. Abbas ŞAHİN' i ziyaret ederek gerçekleştirdik. Alan çalışması için 10-12 Kasım tarihleri arasında Tercan dayız.

auction slider


TERDEF GRUP YÖNETİMİ OLARAK YEREL YÖNETİCİ HEMŞEHRİLERİMİZİN ZİYARETLERİ

TERDEF (Tercan Dernekler Federasyonu ) yönetimi olarak yerel yönetimlerde görev yapan değerli hemşehrilerimizi ziyareti hız kesmeden devam ediyor.Tercan ilçemiz için gerçekleştirmeyi düşündüğümüz yeşil Tercan ve Öğrenci Yurdu projelerimizi paylaşıyor..

auction slider


TERDEF GRUP YÖNETİMİ OLARAK YEREL YÖNETİCİ HEMŞEHRİLERİMİZİN ZİYARETLERİ

TERDEF (Tercan Dernekler Federasyonu ) yönetimi olarak yerel yönetimlerde görev yapan değerli hemşehrilerimizi ziyaret ederek Tercan ilçemiz için gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerden bahsedip çok değerli desteklerini talep ettik. Bununla il..

auction slider


TERDEF

Erzincan Tercan Dernekler Federasyonu Polat otelde geniş katılımlı bir yemek verdi.

auction slider

javascript

TERCAN TARİHİ

1. Tarihsel Bakış

Tercan tarihsel olayların meydana geldiği, eski bir geçmişe sahip, kültür ve medeniyet  varlıkları hala kısmi de olsa ayaktadır. Bunun yanı sıra, Tercan İpek Yolu üzeri olması sebebiyle de çok çeşitli kültürlerin ( Urartular, Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular v.s ) etkisinde kalmıştır.

Özellikle de Anadolu Türklere Yurt oluşundan itibaren Tercan bölgesi, çok yoğun bir şekilde Selçuklu Devleti  ve Türk beyliklerinde de önemli roller üstlenmiştir. Bu anlamda Tercan ve çevresinde günümüze kadar yaşayan ve Tercan ‘la sembolleşen en önemli eserlerden biri  Saltuklu Sultanı için yapılan Mama Hatun türbesidir.

Tercan ’nın ilk tarihi hakkında bilgiler çok azdır. Yapılan bazı arkeolojik  kazılarda, Tercan’ nın eski bir yerleşim yeri olduğudur. İlk medeniyet izleri Urartulara aittir.


1.1.      Tarihte Tercan/Mama Hatun

Tercan Federasyonu (TER-DEF)’in ambleminde de şekillenen ve özünü simgeleyen Türbe , 1192 de ölen  Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Mama Hatun,  Saltuklu Beyliği Hükümdarı II.İzzettin  Saltuk’ un kızıdır.

”Şimdi kullanılan Tercan adı, Saltuklular ve Mengücekliler  zamanında (XI.yy.) ortaya çıkmıştır. Moğollar ve onların siyasi halifelerinden  İlhanlılar zamanına ait kaynaklar da (Kitab-ı Diyarbekriyye de)” Dircan veya iki Tercan’a karşılık ‘Tercanat ‘ bazende Tercaneyn isimlendirmeleri vardır. ”Osmanlılarda ise daha ziyade Mama Hatun şeklinde kullanılmıştır.”

Mama Hatun, Mans ,Pekeriç  ve Vican  gibi beldeler arasındadır. Saltuklulara kadar Mama Hatun dan bahsedilmez.  Buna göre Mama Hatun XIII. yy ‘dan kısa bir süre önce kurulduğu tahmin edilmektedir.Mama Hatun Saltuklu Beyliği ‘nin önde gelen kadın yöneticilerindendir.  Ardından sıkça bahsedilen Mama Hatun devrin saygın ve önde gelen kadın şahsiyetidir.

“Mama Hatun Köroğlu gibi ikiz tepelerin hakim olduğu,Tuzla çayı ’nın kuzey sahilinde, bir tepeyi taçlandıran beldenin kalesi mevcut değildir. Burada bir medrese, hamam, cami ve hepsinden önemlisi bir kervansaray yaptırılmış olmasıdır.”

Anadolu ‘da ki ender yapı planına sahip olan Türbe , Mama Hatun’un ebediyete defin edildiği yerdir. Bu tarihte Saltuklular  Mimarisinin ilk örnekleri arasındadır.

Mama Hatun, mama ve hatun kelimelerinden oluşmaktadır.  Mama eski Türk  dünyasında olduğu gibi şimdi de Türkçe de kullanılan isimdir. Mama, baş, hala, şişman anlamına gelmektedir.

(1) 1)Bak.Cumhuriyetin 75. yılında Tercan adlı Eser,Prof. Dr. E. Konukçu ve diğerleri,


1.2. Günümüzde Tercan

Erzincan iline bağlı 9 ilçeden biri olan Tercan Erzincan’a 100 km uzaklıkta ve toplam 1592 km yüz ölçümüne sahiptir. İlçeye 3 Belde , 69 köy ve 116 mezra bağlıdır. Tercan ilçesinin toplam nüfusu  2012 yılına göre 18.613 tür.

1960  ve özellikle de 1970 yılından itibaren hızlanarak artan göç hareketlerinden Tercan bölgesinde oldukça fazla nasibini almıştır. Bölgenin, yerleşik geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Bölgeye büyük ekonomik canlılık veren göçü engelleyen Sümer Bank Ayakkabı Fabrikası ’nın bilinçsiz özelleştirmeye feda edilmesiyle Tercan büyük çapta telafisi zor sosyo-ekonomik darbe yemiştir.  Örneğin, Tercan nüfusu 2000 yılında 11.207 den 2009 yılında 5416 ya gerilemiştir. 2012 ye göre de Tercan nüfusu 7203 tir.

E-Bülten


Güncellemelerimizden Haberdar olmak İçin E-Bülten servisimize kayıt olun...

İletişim


Osmaniye Mahallesi Şirin Sokak No:6
Tekin Plaza Blok Kat:5 D:7
Bakırköy / İSTANBUL
E-MAIL: info@terdef.org

© Copyright 2015 Tüm Hakları Tercan Dernekler Federasyonuna aittir
       www.terdef.org